Naprawa ram karbonowych
Na naszym koncie jest już ponad 5000 naprawionych ram i innych komponentów rowerowych.
Od pierwszego zlecenia stawiamy na to, żeby nasza praca była przede wszystkim trwała, ale i ładna.
Nieustannie inwestujemy w nowszy i lepszy sprzęt oraz sprawdzamy kolejne pomysły mające sprawić, że dobre stanie się jeszcze lepsze.
Poniżej pokazujemy Wam kilka kadrów z krótkimi opisami najważniejszych elementów przywracania ram do pierwotnej świetności.
Szlifowanie to pierwszy etap każdej naprawy. Usuwamy uszkodzone włókna oraz rozwarstwienia. Z tego powodu, że musimy zlikwidować wszystkie delaminacje ciężko przewidzieć ostateczny rozmiar naprawy, jednak jedno jest pewne:
Zawsze jest ona większa niż się wydaje naszym Klientom :)
Sama naprawa to oczywiście “serce” całego procesu. Wykonując ją stawiamy przede wszystkim na trwałość oraz na to, żeby znaleźć i wyeliminować przyczynę pęknięcia. Często są to błędy fabryki, wady kompozytu, błędy przy łączeniu elementów czy też inne niedokładności będące wynikiem kompromisów, na jakie idą producenci chcąc wykonać ramy w jak najkrótszym czasie i jak najmniej skomplikowanym procesie.
W takich przypadkach zawsze dążymy do “poprawienia fabryki”. Oczywiście tego typu naprawy to mniejsza część naszych zleceń. Zdecydowaną większość stanowią naprawy powypadkowe – w ich przypadku chcemy po prostu przywrócić komponent do przynajmniej takiej wytrzymałości, jaką miał przed “dzwonem”.
Do napraw używamy materiałów najbardziej zbliżonych do oryginału bądź najbardziej odpowiednich dla danego miejsca bądź typu wzmocnienia. Nierzadko też łączymy różne tkaniny. Korzystamy z ultracienkich oraz nieco grubszych materiałów jednokierunkowych (UD) oraz “plecionek” 240 i 120 gramowych.
Każda naprawa jest poddawana procesowi ciśnieniowemu i wygrzewaniu, co zwiększa jakość kompozytu pozwalając usunąć jak najwięcej zbędnej żywicy, poprawia jakość łączenia z oryginalnym materiałem ramy i zwiększa wytrzymałość w wysokich temperaturach.
Po naprawie trzeba element doszlifować, powypełniać niedoskonałości, zapodkładować i w końcu położyć odpowiedni kolor lub kolory.
Kolory mieszamy sami lub też posiłkujemy się lokalną, zaufaną mieszalnią. Trafienie w idealny odcień przy tak małych ilościach jest niemal niemożliwe, ale w lakierowaniach punktowych mamy już ogromne doświadczenie i dzięki temu stosując odpowiednie cieniowania i dobarwiania nasze wykończenia są w większości przypadków nie do odróżnienia od oryginałów. Jesteśmy w stanie odtworzyć praktycznie wszystkie kolory, zaczynając od gładkich, przez metaliki, a kończąc na bardziej skomplikowanych efektach takich jak marble, mrozy czy też lakiery typu candy.
W warstwie bezbarwnej stosujemy wyłącznie najwyższej jakości lakiery z odpowiednią ochroną UV i podwyższoną odpornością na zarysowania.
Odtwarzanie grafik to kolejna, osobna dyscyplina :)
Proste kształty, linie i odcięcia oczywiście wykonujemy taśmą. Wykonanie napisów czy też kopiowanie bardziej skomplikowanych wzorów to już nieco bardziej skomplikowany proces.
Zaczyna się on od przeniesienia grafik do komputera. W tym celu precyzyjnie je odrysowujemy, skanujemy i obrabiamy w programie graficznym.
W ten sposób powstaje wierna kopia, którą można “wysłać” do plotera.
Wycięte na ploterze grafiki są przenoszone na folię transportową, a następnie na ramę i lakierowane.
Poza nielicznymi przypadkami, do jakich należą srebrne napisy Project One czy też nazwy modeli na rowerach Trek nie stosujemy naklejek – wszystkie grafiki są nanoszone na ramę odpowiednim pistoletem lub aerografem.
Po lakierowaniu przechodzimy do ostatnich czynności, jakimi są:
- polerka połysków
- wykończenie matów
- kontrola jakości
- montaże elementów zdjętych do naprawy
- składanie rowerów dostarczonych w całości
przekazujemy sprzęt do wydania osobistego lub pakujemy do wysyłki :)
Regulamin świadczenia usług dostępny jest w serwisie oraz TUTAJ.
Aktualności
Naprawa karbonu
-
Cube – “full opcja” czyli badanie, naprawa, odświeżenie, zabezpieczanie
Reanimacja fulla marki Cube.
Klient w trosce o kolejne sezony zdecydował się powierzyć nam ramę w celu sprawdzenia, naprawy i zabezpieczenia.
Rama poddana została szczegółowym oględzinom i punktowym badaniom wzbudzających wątpliwości miejsc. Następnie wykonaliśmy drobne naprawy i korekty karbonu i przeszliśmy do […]
-
Naprawa ramy Canyon Aeroad CF SLX z odtworzeniem grafiki
Naprawa roweru Canyon Aeroad CF SLX. Bardzo, ale to bardzo typowe uszkodzenie w tych rowerach, czyli pęknięcie rurki po uderzeniu kierownicą.
Ramy Canyona są naprawdę dobrze wykonane, a to oznacza, że lekkie ramy są rzeczywiście lekkie. Niestety fakt, że coś jest […]
-
Porównanie badania ramy rentgenem i ultradźwiękami. Eksperyment i wnioski.
Od lat miałem głębokie przekonanie, że badanie rentgenowskie (RTG) nie pokazuje uszkodzeń w karbonie rowerowym i że jedyną metodą badania, która może pokazać ukryte uszkodzenia jest badanie ultradźwiękowe.
Klienci niechętnie przyjmowali te informacje, a dowodów nie było. Intuicyjne przenoszenie skuteczności badania […]
-
Canyon INFLITE – wada fabryczna udaje uderzenie
Ostatnio trafił do nas bardzo jak się okazało ciekawy przypadek.
Uszkodzony rower to kilkuletni już Canyon Inflite. Na pierwszy rzut oka uszkodzenie wyglądało jak typowy ślad po uderzeniu. Miejsce dość dziwne, ale w przełaju różne rzeczy mogą się zdarzyć.
W trakcie szlifowania […]
-
Trek Speedconcept – naprawa , poprawki, malowanko
Kolejny projekt polegający na naprawie ramy połączonej z indywidualnym projektem lakierniczym.
Tym razem poprawialiśmy mocowanie insertów do zacisku sztycy. Ich wyrywanie się jest bolączką pierwszej generacji Speedconcepta.
Kolejną typową usterką tych ram są pojawiające się na łączeniach elementów rysy – te połączenia […]
-
Canyon Ultimate CF SLX – Rower dla fana Giro d’Italia
Ta rama była u nas już naprawiana wcześniej. Po dwóch latach od naprawy znowu przydarzył się jej wypadek. Z poprzednią naprawą nic się nie działo, Klient nie miał więc żadnych oporów, żeby przysłać nam ramę i tym razem. Jednak to […]