Z

Zabezpieczanie ram i komponentów

Zabezpieczanie folią PPF

Folia ochronna PPF (Paint Protection Film) zapewnia najwyższy możliwy poziom ochrony lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Powłoka taka posiada grubość 0,22 i jest w stanie ochronić powierzchnię lakieru przed poważniejszymi zarysowaniami, odpryskami lub nawet uderzeniami mniejszych kamyków.

Folię PPF wyróżniają jej właściwości samoregenerujące – nawet po wyraźnym zarysowaniu takiej folii rysy zasklepiają się pod wpływem wyższej temperatury. Co więcej, większość rys występujących na samym lakierze po nałożeniu folii PPF przestaje być widoczna. Dzięki temu rower odzyskuje dawny blask i pozostaje taki na bardzo długi czas.

Folia PPF posiada też bardzo dobre właściwości hydrofobowe oraz chroni lakier przed promieniami UV i nagrzewaniem się. Ma dużą trwałość (nawet 15 lat gwarancji producenta) i nie wymaga w tym czasie szczególnego traktowania czy uzupełniania. Rowery oklejone folią PPF zyskują bardzo piękną głębię koloru i połysku lakieru.

Zabezpieczanie powłoką ceramiczną

Powłoka ceramiczna jest nowoczesnym i wysoce zaawansowanym technologicznie produktem służącym do skutecznego zabezpieczenia lakieru przed wodą, potem, kurzem, błotem i innymi zanieczyszczeniami. Najwyższej jakości produkty, które stosujemy do zabezpieczania ram rowerowych chronią także przed promieniowaniem UV i nagrzewaniem się lakieru od słońca.

Zabezpieczenie tego typu może być zaaplikowane zarówno w przypadku nowej, jak i używanej ramy po wcześniejszym oczyszczeniu, odpowiednim przygotowaniu powierzchni oraz ewentualnym usunięciu istniejących do tej pory uszkodzeń.

Niezwykłe właściwości fizykochemiczne powłoki ceramicznej pozwalają w bardzo trwały sposób związać ją z lakierem podnosząc jego twardość i tym samym zmniejszając podatność na uszkodzenia i korozję.

Co jednak najważniejsze, powłoka ma właściwości hydrofobowe powodując natychmiastowe ześlizgiwanie się nie tylko wody, ale także innych płynów, na przykład błota czy potu, co jest istotne nie tylko na zawodach i treningach outdoorowych, ale także gdy rower użytkowany jest z trenażerem.

Powłoka „odpycha” różnorodne zanieczyszczenia, także suche, dzięki temu rama brudzi się znacznie wolniej i rzadziej wymaga czyszczenia.

Usunięcie dużych zabrudzeń jest o wiele łatwiejsze. Pozwala to unikać mechanicznych mikrouszkodzeń zdarzających się przy częstej pielęgnacji niezabezpieczonej powierzchni.

Prawidłowo zaaplikowana i utrzymana powłoka może utrzymać swoje właściwości do pięciu, a nawet siedmiu lat. Przez ten czas zabezpieczenie przed promieniowaniem UV zmniejszy prawdopodobieństwo odbarwień lakieru czy jego rozmiękania spowodowanego nagrzewaniem się od słońca.

Entuzjaści osiągów i wyciskania ze sprzętu „ile fabryka dała” docenią fakt, że czysta rama w trudniejszych warunkach pogodowych będzie nie tylko lżejsza, ale także lepiej utrzyma swoje właściwości aerodynamiczne.

Zabezpieczanie folią PPF oraz powłoką ceramiczną

Możliwe jest zastosowanie jednocześnie specjalistycznej folii ochronnej PPF (Paint Protection Film) oraz powłoki ceramicznej. Taki zestaw pozwoli połączyć najwyższy poziom ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi z maksymalnymi właściwościami hydrofobowymi i odpychającymi zabezpieczenia.

Po co zabezpieczać rower?

Powodów jest co najmniej kilkanaście:

powierzchnia hydrofobowa (a idąc za ciosem także „kurzo-fobowa” i „błoto-fobowa”): Nowoczesna technologia i zaawansowane właściwości fizykochemiczne zabezpieczeń powodują, że powierzchnia ramy staje się “magicznie” śliska, a kropelki wody, kurz, brud i błoto spływają na bok.

po prostu czystość: Zabezpieczony lakier jest czysty i suchy. To, co wcześniej się mazało, lepiło i brudziło po prostu przestaje istnieć. Bardzo łatwo przyzwyczaić się do takiego standardu :)

ochrona lakieru podczas czyszczenia: Skoro rama jest czysta, unikamy inwazyjnego ścierania czy zmywania brudu z powierzchni podczas czyszczenia – same te mechaniczne czynności, powtarzane po każdej jeździe mogą pozostawiać mikrorysy na lakierze powodujące utratę połysku i podatność na dalszą degradację. W przypadku obecności zabezpieczenia czyszczenie wykonujemy zdecydowanie rzadziej i w łatwiejszy sposób.

mniej czasu i wysiłku poświęcanego na pielęgnację roweru: Są pewnie tacy, którzy znajdują radość i spełnienie w długotrwałym pucowaniu i polerowaniu swojego roweru po każdej jeździe, chociaż prawdopodobnie, większość z nas ma lepsze pomysły jak wykorzystać swój czas… ;-)

zabezpieczenie przed mikrorysami, odpryskami i uderzeniami kamyków: Luźne kamyki, żwirek i piasek potrafią dotkliwie uszkodzić powierzchnię lakieru. Dzięki zabezpieczeniu folią PPF przestaje to być naszym problemem.  Co więcej – rysa na folii ochronnej posiada właściwości samoleczące i zasklepia się pod wpływem ciepła, a to już jest prawdziwa magia nanotechnologii.

zabezpieczenie przed potem: Niezależnie od tego czy jedziemy wpięci w trenażer czy jedziemy pełnym, letnim słońcu przyspieszające korozję pot i sól nie mają nawet szansy zetknąć się na dłużej z powierzchnią lakieru.

zabezpieczenie przed słońcem: Promienie UV mogą powodować blaknięcie kolorów lakieru powodując brzydkie plamy i przebarwienia. Dodatkowo już od 50-60 stopni (o co naprawdę nietrudno w pełnym słońcu) lakier mięknie, otwierają się mikro pory, a powierzchnia staje się bardziej podatna na uszkodzenia (chociażby w wyniku kontaktu z potem). W przypadku prawidłowo zabezpieczonej ramy takie rzeczy nie mają miejsca.

bezpieczeństwo w transporcie: Transportując rower na przykład na bagażniku samochodowym przy znacznych prędkościach, w przeróżnych warunkach pogodowych i na przeróżnych drogach nie musimy martwić się o mikrorysy na powierzchni lakieru, natomiast specjalistyczna folia ochroni ramę nawet przed odpryskami żwiru z opon samochodowych na drodze szutrowej.

aerodynamika: To nie żart i nie szaleństwo. Na nic topowa rama aero, jeśli jest brudna lub oblepiona kropelkami wody, a malownicze wstęgi powietrza otulające nasz pędzący rower zaczynają przypominać kotłujący się kisiel. Czysta rama, bez kulfonów błota i piachu nie straci swoich właściwości aerodynamicznych.

waga: Na pewnym poziomie inwestycje w lekki karbon i wycieniowany osprzęt wydają się naturalne, prawda? A czy zastanawialiście się o ile cięższy może być Wasz rower cały oblepiony kroplami wody czy błotem? Na ceramicznej powłoce hydrofobowej nie ma jak utrzymać się ani woda, ani błoto, ponieważ wszystko spływa z powierzchni lakieru nie pozostawiając po sobie śladu.

estetyka na długo: Rower wygląda lepiej, gdy jest czysty – to oczywiste, chociaż warto uświadomić sobie, że rama z prawidłowo utrzymaną powłoką zabezpieczającą może wyglądać przez długie lata nie tylko jak czysta, ale jak zupełnie nowa.

głębia grafiki: Folia zabezpieczająca (mimo że niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka) wydobywa głębię z koloru lakieru i grafiki nadając im przepiękny, szklisty połysk

zniwelowanie istniejących niedoskonałości lakieru: Nawet jeśli lakier nie jest nowy i posiada już uszkodzenia (na przykład w postaci trudnych do spolerowania rys), oklejenie folią ochronną sprawi, że większość niedoskonałości przestanie być widocznych, a rama odzyska pierwotny blask.

Podsumowanie

Powłoka ceramiczna i folia PPF dostarczają wszystkich powyższych korzyści w różnym stopniu – „ceramika” będzie miała lepsze właściwości hydrofobowe i odpychające brud, z kolei folia PPF będzie zdecydowanie lepiej chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz będzie miała lepszy efekt poprawy wyglądu i połysku lakieru.

Obie powłoki będą bardzo trwałe, jednak folia posiada dłuższą gwarancję producenta (nawet do 15 lat), jest łatwiejsza w utrzymaniu i posiada właściwości samoregenerujące.

O powłokę ceramiczną należy dbać nieco bardziej i co najważniejsze, okresowo odświeżać tak, aby trzymała w pełni swoje parametry.

Maksymalny poziom ochrony i estetyki uzyskamy korzystając jednocześnie z folii PPF oraz dedykowanej do współużytkowania z folią specjalnej powłoki ceramicznej. Jeśli natomiast wagę naszego roweru liczymy w pojedynczych gramach, to prawdopodobnie najlepiej posłuży nam powłoka ceramiczna zastosowana samodzielnie.

Niektórzy klienci decydują się także na rozwiązania pośrednie zamawiając zabezpieczenie folią PPF elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia, natomiast do pozostałej części ramy stosując powłokę ceramiczną. Uzyskują wtedy optymalny poziom zabezpieczenia w stosunku do jego ceny.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się do nas odezwać. Czekamy na Ciebie pod mailem: pracownia@cyklon.eu i telefonem 602 535 076.

A

Aktualności

Zabezpieczanie ram i komponentów

  • Wiedza całkiem użyteczna

    Zabezpieczanie folią PPF

    Zapraszamy do obejrzenia materiału dotyczącego zabezpieczania ram i nie tylko folią PPF.

    Z materiału dowiecie się, czym jest folia PPF i dlaczego jest to najlepszy materiał do zabezpieczania lakieru.

    Zobaczycie też kilka eksperymentów, które pokażą Wam, jak ta folia działa.

    Symulujemy długotrwałe delikatne […]