B

Badania nieniszczące

Badanie kompozytów nie jest rzeczą prostą. Wyłącznie badanie ultradźwiękowe jest w stanie wykazać wszystkie wady, nieciągłości i rozwarstwienia materiału. Jednak samo urządzenie to nie wszystko. Tylko doświadczony diagnosta znający “na wylot” konstrukcję ram,  sposoby ich wykonania oraz posiadający wiedzę jak dokładnie powinna wyglądać rama pod lakierem  jest w stanie prawidłowo przeprowadzić badanie i dokonać prawidłowej interpretacji wskazań urządzenia.

Od kiedy w 2016 roku zdecydowaliśmy się, że przyszłością i specjalizacją naszej firmy będzie naprawa ram robiliśmy wszystko, aby jak najlepiej wykonywać ten trudny i dziwny fach. Dopracowaliśmy metody napraw, wykończenia, inwestowaliśmy w sprzęt, zdobywaliśmy renomę i zaufanie. W końcu, w 2022 roku po naprawieniu przeszło 5000 ram mając ogromną bazę materiału porównawczego zapadła decyzja o tym, że wprowadzamy do naszej oferty nieniszczące badanie ram ultradźwiękami.

Niżej przedstawiamy garść podstawowych informacji – zachęcamy do poczytania. Jeśli chcesz zarezerwować termin naprawy lub zapoznać się z cennikiem, kliknij TUTAJ 

Badanie ultradźwiękowe to najlepsza forma inspekcji ramy.

Urządzenie do badania emituje niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale ultradźwiękowe i odczytuje, w jakiej postaci te fale do niego powracają. Diagnosta po zastosowaniu odpowiedniej głowicy i wykonaniu kalibracji widzi na wyświetlaczu grubość materiału oraz przebieg fal. Analizując te wskazania można wyłapać wady, nieciągłości i rozwarstwienia niewidoczne gołym okiem.

Dzięki temu badaniu można:

  • sprawdzić, czy widoczna rysa jest większym pęknięciem czy tylko powierzchownym uszkodzeniem lakieru
  • potwierdzić, że rama nie ucierpiała w upadku lub wypadku
  • uzyskać wiarygodną ekspertyzę w razie sporu z ubezpieczycielem
  • itp …

Kiedy omawiamy temat nieniszczących badań nie można nie wspomnieć o innych poza ultradźwiękami metodach.

Najczęściej i najbardziej intuicyjnie stosowaną jest ocena wizualna. Nasze doświadczenie jest na tyle duże, że typowe pęknięcia lub rysy na lakierze rozpoznajemy bez użycia skomplikowanych narzędzi.

Poza oceną wizualną nierzadko posiłkujemy się ostukiwaniem ramy (tzw. tap testing). Używamy do tego celu specjalnego młoteczka, którym opukujemy podejrzane miejsca i nasłuchujemy zmian w brzmieniu kompozytu.

Kolejną ciekawą formą badania jest wykorzystanie promieni UV. Stosujemy to w miejscach trudno dostępnych oraz tam, gdzie są duże ilości pogniecionych w procesie produkcji warstw.

Przeważnie występuje to w łączeniach elementów zawieszeń w rowerach MTB. Ucha do montażu damperów często pękają punktowo lub się rozwarstwiają i najlepszą formą ocenienia, czy całość uszkodzenia została już usunięta jest wykorzystanie właśnie tej metody.

Polega ona na zaaplikowaniu na ramę fotoluminescencyjnego płynu, wytarciu nadmiaru i zaświeceniu lampą UV. Jeśli na powierzchni ramy jest rysa, zostanie w niej płyn i będzie świecił.

A

Aktualności

Naprawa karbonu