• Badanie karbonu

  Badanie kierownicy Roval – znaleźliśmy uszkodzenie i przeanalizowaliśmy, czemu pękła.

  Dziś przedstawiamy doskonały przykład na to, że uszkodzenia karbonu mogą być znacznie poważniejsze niż na to początkowo wygląda.

  Na tapet bierzemy kierownicę Roval, gdzie dopatrzyliśmy się rysy na wysokości mocowania mostka. Po zbadaniu Klient zdecydował się na naprawę, tak więc mieliśmy możliwość obejrzenia tego uszkodzenia wewnątrz i po raz kolejny “zderzenia” naszej oceny ultradźwiękowej z rzeczywistością. […]

 • Badanie karbonu

  Porównanie badania ramy rentgenem i ultradźwiękami. Eksperyment i wnioski.

  Od lat miałem głębokie przekonanie, że badanie rentgenowskie (RTG) nie pokazuje uszkodzeń w karbonie rowerowym i że jedyną metodą badania, która może pokazać ukryte uszkodzenia jest badanie ultradźwiękowe.

  Klienci niechętnie przyjmowali te informacje, a dowodów nie było. Intuicyjne przenoszenie skuteczności badania rentgenowskiego w złamaniach kości na wszelkie inne złamania jest czymś zrozumiałym.

  Okazuje się, że rzeczywistość jest […]

 • Autorskie projekty

  Mój Trek Emonda SLR – niekończąca się historia

  Zawsze lubiłem lekkie rowery. Ich budowanie, szukanie detali, które można zmienić jest dla mnie pewnego rodzaju zabawą – takim hobby w hobby :)

  Dlatego właśnie powstał mój Trek “Neverending story” Emonda SLR.

  Dlaczego ta rama? Po prostu, wpadła mi kiedyś jako połamaniec w ręce i ze mną została. Część tej historii poznaliście już w tym tekście: https://www.cyklon.eu/naprawa-i-lakierowanie-custom-trek-emonda-slr-8/

  Dlaczego […]

 • Badanie karbonu

  Badanie przedzakupowe Trek Emonda

  Temat, jakich wiele – ktoś kupuje używany rower i nie ma ochoty wpakować się na “minę”. Rower został wypożyczony od sprzedającego i trafił do nas na umówione wcześniej badanie przedzakupowe.

  Mieliśmy wytypowane kilka punktów, które należało zbadać oraz pokaźną ilość materiału porównawczego (pociętych Treków u nas dostatek). Badanie zajęło około 2 godzin i wykonaliśmy je w […]

 • Naprawa karbonu

  Canyon INFLITE – wada fabryczna udaje uderzenie

  Ostatnio trafił do nas bardzo jak się okazało ciekawy przypadek.

  Uszkodzony rower to kilkuletni już Canyon Inflite. Na pierwszy rzut oka uszkodzenie wyglądało jak typowy ślad po uderzeniu. Miejsce dość dziwne, ale w przełaju różne rzeczy mogą się zdarzyć.

  W trakcie szlifowania okazało się, że przyczyną rys były wady w wykonaniu ramy w tym miejscu. Karbon był […]

 • Blog

  Naprawa karbonu od kuchni – wywiad z “Mechanik Rowerowy – szkolenia zawodowe”.

  Zachęcamy do przeczytania rozmowy, jaką przeprowadził z nami “Mechanik Rowerowy” – organizator cenionych w Polsce szkoleń zawodowych dla przyszłych i obecnych mechaników.

  W materiale  Marcin opowiada o historii naszej firmy, o tym, co jest dla nas ważne w naszej pracy i o tym, co planujemy w przyszłości.

  Zachęcamy do przeczytania :)

  Rozmowę przeprowadziliśmy w styczniu 2023.

  LINK BEZPOŚREDNI: https://mechanikrowerowy.pl/?p=753&fbclid=IwAR28xJKjUZF1pTHSgeH7S2ZRhvsVtNnIyen_3gqsa8vgwdmAkppKFAv6UdE

  FACEBOOK:

  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

 • Podcast

  Druga rozmowa Piotra Klina z Marcinem – Pod Nominał Cast #133

  Poniżej zapis kolejnej rozmowy pomiędzy Piotrem Klinem – guru kolarskiej aerodynamiki, pasjonatem jazdy w kółko przez godzinę i twórcą podcastu Pod Nominał Cast   z “królem karbonu”, twórcą Cyklon Sport Serwis Marcinem Lirskim.

  Z rozmowy dowiecie się czym są badania nieniszczące czyli NDT (ang. Non-destructive testing), jak my je wykorzystujemy i co możemy “zobaczyć” dzięki ultradźwiękom.

  Opowiemy czy […]

 • Podcast

  Pierwsza rozmowa Piotra Klina z Marcinem – Pod Nominał Cast #13

  źródło: Profil Facebook Pod Nominał Cast

  Prezentujemy Wam pierwszą rozmowę, jaką nagrał w naszej firmie Piotr Klin z Pod Nominał Cast.

  Z rozmowy dowiecie się, czym jest i jak powstaje coś, co nazywamy w uproszczeniu “karbonem”.

  Ponadto będzie trochę o tym, jak się produkuje rowery, o kontroli jakości w fabrykach, czemu jest tyle wadliwych rowerów i jak działają […]

 • Lakierowanie ram

  Trek Speedconcept – naprawa , poprawki, malowanko

  Kolejny projekt polegający na naprawie ramy połączonej z indywidualnym projektem lakierniczym.

  Tym razem poprawialiśmy mocowanie insertów do zacisku sztycy. Ich wyrywanie się jest bolączką pierwszej generacji Speedconcepta.

  Kolejną typową usterką tych ram są pojawiające się na łączeniach elementów rysy – te połączenia również trzeba było odrobinę przerobić. Wisienką na torcie było lakierowanie całości.

  Po dłuższym zastanowieniu Klient wybrał […]